torsdag 10 maj 2012

Matteläxa till den 24/5

Veckans matteläxa ser ut så här:
 
Tänk dig att vi ska åka på klassresa.
  • Vart åker vi?
  • Vad kostar det?
  • Vad ingår i resans pris?
  • Hur ska ni få ihop pengar?
  • Hur lång tid tar det innan ni fått ihop tillräckligt med pengar för att åka?
Trevlig resa!

14 kommentarer:

  1. Klassen ska åcka till Åland. Det kostade 120 kroner per klasselev och 220kr per lärare, also blir det sammanlagt 3920kr. Ressan ingår följande: En rundda av ön och en hotel med gratis mat.
    klassen van pängarna i en tävling och fick 300 kr.
    sen eftter en vecka heade föräldrarna samlat i hop 920 kr tillsamans. Det tog en dag och en vecka att sammla ihop pängarna. M.M

    SvaraRadera
  2. klassresan ska åkas till kolmården!

    För 27 barn över 12 år och för 2 vuxna kostar det: 395kr per vuxen och 295kr per barn över 12 år. 295x27=7965 395x2=790 790+7964=8754
    Men om det är fler än 20 som betalar är det rabatt på 5% så 8754-5%=8145kr

    I priset ingår entré till djurparken,safari,delfinshow m.m

    För att få ihop pengar ska alla baka bullar hemma och sälja dem sedan! Man ska sälja en bulle för 20kr. Det betyder att vi måste sälja 408 stycken bullar för 20k per bulle för att få tillräckligt med pengar för klassresan! 20x408=8160kr om man säljer 102 bullar i veckan i fyra veckor så får vi ihop tillräckligt med pengar!

    Mvh//HS

    SvaraRadera
  3. Vi åker till Miami 1 vecka. 9 688 kronor kostar det för 1 person, då ingår hotell, resa tur och retur, frukost och middag halvpension.
    Totalpris för resan: 9.688x25 personer, elever och lärare=251.888:-
    För att få ihop pengar till resan kan vi fixa en loppmarknad där man kan skänka och sen sälja kakor eller något annat man bakat) man kan också sälja blommor, tulpaner, sportartiklar mm.
    Och varje familj får ge lite pengar för eget barn (2000 kr).
    Det kan ta upp till 2 år om varje barn kan sälja för ca 4000 per år inklusive intäkter från loppisen.
    Då blir det över ca 312:- per elev, som man kan ha som fickpengar.
    LE

    SvaraRadera
  4. Vi åker till Miami 1 vecka. 9 688 kronor kostar det för 1 person, då ingår hotell, resa tur och retur, frukost och middag halvpension.
    Totalpris för resan: 9.688x25 personer, elever och lärare=251.888:-
    För att få ihop pengar till resan kan vi fixa en loppmarknad där man kan skänka och sen sälja kakor eller något annat man bakat man kan också sälja blommor, tulpaner, sportartiklar mm.
    Och varje familj får ge lite pengar för eget barn (2000 kr).
    Det kan ta upp till 2 år om varje barn kan sälja för ca 4000 per år inklusive intäkter från loppisen.
    Då blir det över ca 312:- per elev, som man kan ha som fickpengar.
    LE

    SvaraRadera
  5. 1. Vi ska åka till gröna lund
    2. det kostar typ 300 kronor per person
    3. man får entré och åkband.
    4. vi får pengar genom att ordna en loppis där alla får sälja saker till klasskassan.
    5. det tar 4 dagar.


    E.R

    SvaraRadera
  6. Vi ska resa till Liseberg de kostar 375 kr ( entre+ åkning per person). Vi ska få i hop pengar genom att t.e.x sälja kakor, ha loppis eller sälja tidningar typ. Det tar två månader att få ihop pengar till Liseberg men om vi skulle betala till alla i klassen så multiplicerar man 375x 26= 9750 kr Men mat får man betala själv.

    Mvh: A.O

    SvaraRadera
  7. * Vi åker till Kolmården
    * Det kostar för barnen 295 kr men tillsammans 295x26=7670
    Men om man ska ha med 5 vuxna blir det 395x5=1975
    1975+7670=9645 kr totalt
    I priset ingår entré till djurparken inkl. Safari, Marine World och delfinshow, Tiger World, Bamses Värld samt Wild Camp. Dessutom ingår obegränsat antal åk i berg- och dalbanan Delfinexpressen, Sjörövarskeppet, Tekoppskarusellen, Bilbanan, Trampolinen samt Kamelridning (gäller med reservation för attraktionernas tillgänglighet och öppettider, se aktuellt dagsprogram som finns vid entrén).
    *Man får baka och sälja, sälja lotter på midsommar uppe vid hembyggdsgårn kanske kan få någon liten slant av föräldrarna. Sen kan man ju få det som finns i klasskassan .
    * 2 år kanske

    M.J

    SvaraRadera
  8. 1. Vi skulle kunna åka till Gröna Lund.

    2. 325 x 28=9100
    325:- /person (ord. pris 394 kr). Det blir billigare om man köper LILLA GRUPPAKETET. Om man hade valt att köpa allting var-försig så hade det blivit några tusen dyrare.

    3. I resans pris ingår entré och åkband /person.

    4. För att få ihop pengar till resan så kan man börja spara lite hela tiden, samla flaskor/burkar och sedan panta dem, sälja kakor eller allt det tillsammans!

    5. Det beror på hur mycket pengar vi får av att göra allt det här, t.ex hur många kakburkar man säljer eller hur många flaskor man pantar. Det kan ta ett tag, men är man snål så får man ihop tillräckligt tillslut.

    MT

    SvaraRadera
  9. * Vi åker till Skansen
    * Det kostar för barn 60 kr och om det följer med föräldrar kostar det för vuxna 100 kr. Alltså blir det totalt 60x26= 1560 för alla barnen och 100x3 om tre vuxna följer med alltså. Blir 300 och totalt 1860.
    * I priset ingår bara entrén, sen finns det andra små saker man kan besöka som kostar lite.
    * Baka bullar och sälja
    * Två helger, då får man kanske lite extra=)

    L.L

    SvaraRadera
  10. Vi åker till Waterland.
    det kostar 69 kr för barn. Eftersom att man behöver hyra en luftmadrass som kostar 10 kr så förekommer ett extrapris. För att få ihop pengar så säljer vi polkagrisar för 15 kr styck. för att alla ska ha råd att komma in behöver vi sälja 129 polkagrisar. för att kunna köpa madrasser behöver vi sälja 10 polkagrisar till. Totalt måste vi sälja 139 polkagrisar, och tjäna ihop 2085 kr.

    LM

    SvaraRadera
  11. Jag väljer att vi ska åka till Furuvik i Gävle. En dagsentré för vuxna (över 13år) kostar 195:- per person.
    Eftersom vi är 26 barn i klassen och två lärare så måste jag multiplicera 195 med 28 för att få svaret vad det kostar för entré.
    195x28=5460
    För 3 personer att bo en natt i tågkupén på orientexpressen kostar 700:-
    Så jag multiplicerar 700 med 9.
    700x9=6300(en person är nog sjuk)
    Men man måste ta med egna sängkläder. Och det är självhushåll i sammband med övernattningen.
    Att åka buss tur och retur från Stockholm till Gävle för en person kostar det 220:-
    Så då multiplicerar jag 220 med 28.
    220x28=6160
    Men så måste vi äta också. Frukost får man ta med sig själv. Och det äter vi i kupén på morgonen. Men lunch båda dagarne och middag ena dagen äter vi på restaurang.
    Och en lunch kostar ungefär 100:- och en middag kostar ungefär 200:-
    Så då blir det 400:- per person för maten.
    Men för att få reda på vad det kostar för alla så multiplicerar jag 400 med 28.
    400x28=1940:-
    Sen måste jag addera alla priser för att få fram vad hela resan kostar.
    5460+6300+6160+1940=18000+1700+160=19860

    För att samla ihop pengar så ska vi göra som jultidningar fast med kakor. Alltså att gå runt överallt och knacka på dörrar och sälja.

    Mina källor:
    http://www.furuvik.se/default.aspx#1041
    https://portal.ybuss.se
    http://fur.comers.se/comers/pages/
    HR

    SvaraRadera
  12. Vi åker till Liseberg!
    Det kostar 1425kr/person i ett paketerbjudande där det ingår boende på hotell i två nätter, frukost plus åkband de dagarna. En lunch i parken kostar c:a 80 kr, och en middag c:a 130kr/person. 80x2=160, 130x2=260
    Resan till Liseberg kostar c:a 150kr i tågbiljett, så för en person blir det 300 kr för tur&retur.

    Alltså, för en person att åka dit, bo där i två dygn, vara på liseberg och åka hem igen blir kostnaden; 1425+160+260+300=2145kr. Eftersom vi är 26 elever i klassen, och att kanske fyra vuxna behöver åka med, så blir det 2145x30=64 350kr.
    Vi skulle kunna få ihop till det genom att te.x sälja salami, strumpor och annat från sådana där företag som klubbar och klasser kan sälja från. Klasskassan kanske skulle innehålla en liten del av det också. Det kanske skulle ta åtminstone en termin, kanske nästan två att få ihop så mycket pengar. Men kul skulle vi ha!

    //EÖ

    SvaraRadera
  13. *Vi åker till kolmården.
    *För ett barn kostar det 295kr och för en vuxen kostar det 395kr.Jag tänker att vi är 26 elever i klassen och två lärare.För att räkna ut vad det kostar så måste man ta 295x26=7670kr.
    Och för att räkna ut vad det kostar för lärarna så måste jag ta 395x2=790kr.Sen måste jag addera 7670+790=8460kr.Grupprabatt: Grupper med minst 20 betalande: 5 % rabatt.(8460x0,5=423 får du i rabatt)
    *I priset ingår entré till djurparken inkl. Safari, Marine World och delfinshow, Tiger World, Bamses Värld samt Wild Camp. Dessutom ingår obegränsat antal åk i berg- och dalbanan Delfinexpressen, Sjörövarskeppet, Tekoppskarusellen, Bilbanan, Trampolinen samt Kamelridning (gäller med reservation för attraktionernas tillgänglighet och öppettider, se aktuellt dagsprogram som finns vid entrén).
    *Man får betala sitt själv eftersom att det var så billigt.
    *Jag skulle tro att det tar en vecka att samla egna pengar.

    A.L

    SvaraRadera
  14. Vi åker till Gröna Lund.
    Vi tar det stora Grupp-paketet som det ingår åkband, entré och mat/dryck med värde 70:-

    Priset för per person är 365:-

    Först gångar jag priset med hur personer vi är i klassen inklusive två vxna.
    28*365= 10220:- kr

    För att få ihop pengar så har vi loppis, säljer bakelser och panta burkar och flaskor t.ex
    Det kan nog ta upp till 1-3 månader.

    ///C.R

    SvaraRadera